Průvodce diabetika na cestách:

Jako diabetik se nemusíte zříkat cestování, ať už za odpočinkem nebo z pracovních důvodů.

Zde je několik rad,jak cestování s cukrovkou zvládnout.

1.vyřiďte si cestovní pojištění a mějte u sebe kontakt na asistenční službu dané pojišťovny.Zjistěte si,zda Vaše zdravotní pojištění pokrývá lékařskou péči v zemích Evropské Unie.Lze využít i pojištění pro inzulínové pumpy.

2.vezměte si s sebou dvakrát tolik léků nebo inzulínu,než byste běžně potřebovali,pro případ nečekaných problémů.Nezapomeňte na glukometr,testovací proužky a něco sladkého pro případ hypoglykémie.

3.pokud cestujete do zahraničí,napište si názvy léků a inzulínu,kdybyste byli náhodou ošetřeni nebo byste si je chtěli volně koupit.

4.vyřiďte si kartičku s mezinárodním označením,že jste diabetik.

5.do letadla si léky nebo pera s inzulínem vemte do příručního zavazadla.

6.mějte u sebe zprávu v angličtině od svého lékaře,že léky nebo inzulín potřebujete(při bezpečnostní prohlídce na letišti)

7.vysoké teploty mohou inzulín poškodit,proto jej vždy skladujte v prostředí se správnou teplotou.Chraňte jej před přímým sluncem a mrazem.

8.dávejte pozor v horkém počasí na hypoglykémii.Kůže je teplem prokrvená,proto se inzulín může rychleji dostávat do krevního oběhu,naopak v chladném počasí se vstřebávání zpomaluje,dbejte proto na teplé oblečení.

9.ať se nacházíte kdekoli,pokuste se dodržovat pravidelnou sacharidově vyváženou stravu a pitný režim.

10.alkohol konzumujte umírněně.Může dojít k rozvoji hypoglykémie!

11.před fyzickými aktivitami si změřte glykémii a případně se najezte,rizikovější aktivity(horolezectví,potápění,plavání...)neprovádějte nikdy sami,mějte u sebe osobu,která ví,jak Vám v případě hypoglykémie pomoci.

12.pečujte o své nohy.Na pláži noste sandály,do vody plastovou obuv a doma pohodlnou přizpůsobivou obuv,jelikož v horkém počasí mohou nohy otékat.Denně své nohy prohlížejte,zda jste si nezpůsobili nějaké zranění.

Průvodce diabetika  ZA VOLANTEM:

1.o tom,zda smíte řídit,se poraďte se svým diabetologem.Když již řidičský průkaz máte a dojde u Vás ke zhoršení zdravotního stavu nebo změně léčby,vždy to konzultujte s diabetologem.

2.nerozpoznáváte-li dobře příznaky hypoglykémie,neusedejte za volant,taktéž pokud se hypoglykémie u Vás objevily v poslední době častěji,vyvarujte se řízení!

3.pokud jste nemocní nebo se necítíte dobře,zvažte,zda je nutné,abyste řídili,buďte zvlášť opatrní,řídíte-li po větší fyzické námaze.

4.než usednete za volant,vždy si změřte glykémii,v případě,že je nižší než 5mmol/l,se najezte.

5.mějte u sebe vždy sladké pití nebo hroznový cukr.

6.během jízdy dělejte každou hodinu zastávky,změřte si glykémii,případně se najezte,Vaše glykémie by měla být vždy vyšší než 5mmol/l.

7.jestliže na sobě během jízdy pocítíte příznaky hypoglykémie,zastavte,jakmile to bude možné,znovu můžete řídit po uplynutí 60minut od skončení záchvatu.

8.pokud u Vás dojde ke zhoršení zraku nebo hybnosti či citlivosti nohou,navštivte svého očního lékaře nebo diabetologa.Závažná oční onemocnění a neuropatické změny na nohou výrazně snižují schopnost řídit.